Візитна картка практичного психолога
Гаркуша Марина Петрівна
Місце навчання : ПДПІ ім. В.Г.Короленка
Фах: вчитель початкових класів та
практичний психолог у закладах освіти
Стаж робот
Остання атестація: 2020 рік
Кваліфікаційна категорія: вища
Напрямки діяльності:
-діагностика
-корекційна робота
-просвітницька робота
-навчальна діяльність
-профілактика
Інформація для учнів
Профорієнтація
До уваги учнів 9,11 класів.
Профорієнтація або професійна орієнтація – це наукова дисципліна, яка допомагає людині обрати майбутню професію з урахуванням всіх її здібностей, потреб і бажань. Якщо ти шукаєш відповідь на запитання «як обрати професію / спеціальність?» – ти звернувся за адресою. Ми підібрали усі необхідні ресурси: тести, книги, сайти і онлайн-курси для профорієнтації.
https://studway.com.ua/proforientacia/
РЕКОМЕНДАЦІЇ СТАРШОКЛАСНИКАМ ПО ПІДГОТОВЦІ ДО ЗДАЧІ ЗНО
Підготовка до тестування, вивчення навчального матеріалу перед тестуванням
1. При підготовці до іспитів взагалі корисно структурувати матеріал за рахунок складання планів, схем.
2. За декілька днів до тестування обов'язково уявіть ситуацію тестування: приміщення, загальну обстановку, те, як ви виконуєте завдання тощо. Прагніть робити це якомога конкретніше, докладніше.
3. Залиште один день перед тестуванням на те, щоб знову повторити всі плани відповідей. Не повторюйте всі питання по порядку, краще напишіть номери на листочках і відповідайте на них вибірково. Кожного разу, перш ніж дати відповідь на запитання, пригадайте і коротко запишіть план відповіді.
4. За день до тестування не вживайте важкої жирної їжі, не грайте у комп’ютерні ігри, уникайте тривожних розмов та думок типу «а що, якщо….»; слухайте класичну, релаксаційну або духовну музику, сон має бути не менше 7-8 годин, корисна коротка прогулянка на свіжому повітрі.
Поведінка під час тестування
1. Важливо заспокоїтися безпосередньо перед входом до кабінету. Для цього припиніть хвилюючі розмови з товаришами. Пригадайте і відтворіть в думках щось приємне, що не відноситься до тестування, - наприклад, як ви влітку їздили відпочивати і купалися в теплому морі.
2. Заспокоїтись допоможуть дихальні вправи, склянка води, повторення афірмацій типу я спокійний, я зібраний, молитва, медитаційні техніки тощо.
3. Плануйте час так, щоб його вистачило на всі запитання. Не витрачайте дуже багато часу на одне запитання (яке вам здається дуже складним). Залиште час на перевірку відповіді.
4. У вас залишився час? Не поспішайте здавати роботу. Відкладіть її вбік. Закрийте очі і зосередьтесь. Ви нічого не хочете додати до своєї відповіді? Пам'ятайте, що «найрозумніші» думки приходять в голову після того, як відповідь вже написана. Якщо вам більше немає чого додати, то використовуйте час, що залишився, на перевірку написаного.
5. Ви щось забули під час тестування? Щоб пригадати це, використовуйте наступний прийом: запишіть перше, що спаде на думку з цієї теми. Ці слова допоможуть вам пригадати інші слова, і врешті-решт ви зможете пригадати те, що хочете.
Пам’ятайте! Чим ви спокійніші тим краще ваша увага!
Тримайтеся впевнено, усміхайтеся і будьте налаштовані доброзичливо по відношенню до ситуації тестування. У вас все вийде!
А зараз наведемо декілька універсальних рецептів для успішнішої тактики виконання тестування
Зосередьтеся! Коли ви прояснили всі незрозумілі для себе моменти, намагайтеся зосередитись і забути про оточуючих. Для вас повинні існувати тільки текст завдань і годинник, що регламентує час виконання тесту. Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість ваших відповідей. Перед тим, як вписати відповідь, перечитайте запитання двічі і переконайтеся, що ви правильно зрозуміли завдання. Почніть відповідати на ті запитання, в знанні яких ви не сумніваєтеся, не зупиняючись на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Тоді ви заспокоїтеся, голова почне працювати ясніше і чіткіше,. Ви зможете позбутися нервозності і спрямувати всю енергію на вирішення найважчих запитань.
Пропускайте! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання. Пам'ятайте, у тексті завжди знайдуться такі питання, з якими ви обов'язково впораєтеся.
Читайте завдання до кінця! Поспіх не повинен призводити до того, що ви, прагнучи зрозуміти умови завдання "за першими словами", домірковуєте закінчення у власні уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.
Думайте тільки про поточне завдання! Коли ви бачите нове завдання, забудьте все, що було в попередньому. Як правило, завдання в тестах не пов'язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному (вже, припустимо, вирішеному завданні), як правило, не допомагають, а тільки заважають концентруватися і правильно вирішувати нове завдання. Думайте тільки про те, що кожне нове завдання - це шанс набрати необхідні бали.
Відповідайте на запитання, застосовуючи метод виключення. Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє в результаті сконцентрувати увагу всього на одному-двох варіантах, а не на всіх п'яти-семи (що набагато важче).
Заплануйте два кола! Розрахуйте час так, щоб за одну другу всього відведеного часу пройтися за всіма легкими завданнями ("перше коло"). Тоді ви встигнете набрати максимум балів на тих завданнях, а потім спокійно повернутися і подумати над важкими завданнями, які вам спочатку довелося пропустити ("друге коло").
Перевірте! Залиште час для перевірки своєї роботи, хоча б для того, щоб встигнути швидко перевірити і помітити явні помилки.
Інформація для батьків
Чи готова моя дитина до школи?
https://nus.org.ua/view/yak-pereviryty-chy-gotova-dytyna-do-shkoly/?fbclid=IwAR0UahWoG9CIQVBVlEFcPAz9NSRXVjzQishuoYRJh5olVPavxWRh3lDVtw
Емоційне вигорання батьків
Рекомендації батькам: як допомогти дітям підготуватися до ЗНО
В період підготовки до незалежного зовнішнього оцінювання діти відчувають значне фізичне і психологічне напруження. В цей час їм як ніколи потрібна підтримка і допомога батьків.
Намагайтесь не показувати дитині свою тривогу з приводу балів і оцінок. Вселяйте їй думку про те, що кількість балів не є досконалим критерієм її можливостей. Як правило, дитина складає не один, а декілька тестів: порадійте з нею успішному результату, не критикуйте дитину після тестування, підтримайте, якщо тестування складене не так, як хотілося б.
Допоможіть дитині правильно організувати процес підготовки до іспитів. Спостерігайте за самопочуттям дитини, оскільки, окрім вас, ніхто не зможе вчасно помітити погіршення стану її здоров'я, викликане перевтомою. Намагайтеся створити доброзичливу атмосферу в сім'ї.
Не слід підсилювати переживання дитини своїм власним тривожним станом. Дитині завжди передається хвилювання батьків, і якщо дорослі у відповідальний момент, як правило, справляються зі своїми емоціями, то дитина через вікові особливості може «вибухнути».
Підбадьорюйте дітей, хваліть їх за те, що вони роблять добре.
Якщо у вашої дитини є труднощі у навчанні, самоорганізації, тривожність тощо допоможіть їй у вирішенні цих питань на початку навчального року, не зволікайте!
Підвищуйте упевненість в собі, оскільки чим більше дитина боїться невдачі, тим більшою є вірогідність припущення помилок.
Контролюйте режим підготовки, дитини, не допускайте перевантажень, поясніть дитині, що вона обов'язково повинна чергувати заняття з відпочинком.
Забезпечте для дитини зручне місце для занять, прослідкуйте, щоб ніхто з домашніх не заважав готуватися.
Важливо правильно організувати харчування дитини. Під час інтенсивного розумового напруження воно повинне бути збалансованим, різноманітним, з достатньою кількістю фруктів і овочів. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага, стимулюють роботу мозку. Також корисний шоколад.
Допоможіть дітям розподілити теми підготовки по днях.
Напередодні тестування забезпечте дитині повноцінний відпочинок, вона повинна відпочити і як слід виспатися.
Поставтеся до дитини уважніше. Будьте м'якшими з нею і не такими категоричними в думках. Коли дитина розказує вам про свої тривоги і хвилювання, не коментуйте їх, а підтримуйте її словами: «У потрібний момент ти все пригадаєш. Я вірю в тебе». Корисно розповісти історію зі свого життя про успішне складання іспиту.
Якщо ви помічаєте протягом року підвищення тривожності, роздратування, зниження інтересів до певних видів діяльності зверніться до фахівців. Не залишайте це питання без уваги.
Важливо прояснювати життєву мету дитини. Частіше задавайте питання пов’язаних зі сферою майбутнього: чого ти прагнеш у житті?яка твоя професійна мета?як ти себе уявляєш через 5, 10 років.
Поцікавтеся професійним вибором вашої дитини. Чи визначилася вона з навчальним закладом, професією. Якщо-ні, порадьте куди можна звернутися і хто їй може у цьому допомогти. Чим раніше Ви приділите цьому увагу, тим спокійніша і впевненіша буде ваша дитина.
І пам'ятаєте: найголовніше - це знизити емоційне напруження і тривожність дитини і забезпечити для неї відповідні умови для занять.
Інформація для педагогів
Як запобігти пандемії вигорання вчителів на карантині
Рекомендації вчителям:як допомогти випускникам підготуватися до ЗНО
Тестування – це один зі способів перевірки знань. Моделюючи ситуацію, максимально наближену до ситуації тестування, вчитель сприяє формуванню навичок реагування на стресову ситуацію, тим самим, знижуючи тривогу з приводу невідомої ситуації під час тестування.
Як навчити випускника концентрувати увагу
Часто буває так, що під час вивчення якого-небудь предмету з'являються сторонні думки, хочеться відволіктися, особливо коли предмет не є улюбленим. І в цьому випадку необхідні додаткові методи, що допомагають сконцентрувати увагу:
1. Підготуйте місце для навчання. Там не повинне бути нічого зайвого, що могло б відвернути вашу увагу: приберіть речі, які вам не знадобляться в процесі підготовки, розкладіть підручники, довідники, зошити, папір, олівці тощо.
2. Поза під час занять повинна бути «зібрана». Краще сидіти не у м'якому кріслі, а на твердому стільці.
3. Можна включити тиху фонову музику, що заглушає сторонні звуки, які відволікають від роботи.
Як організувати процес активного запам'ятовування при підготовці до незалежного зовнішнього тестування
1. Не треба прагнути заучувати все – краще підкреслювати, виписувати і конспектувати важливі відомості.
2. Корисно повторювати матеріал за питаннями. Прочитавши питання, спочатку пригадаєте і обов'язково стисло запишіть все, що знаєте по цій темі, і лише потім перевіряйте себе за підручником.
3. Дуже корисний метод, яким користується багато хто при вивченні іноземної мови, - запис слів на картки. Його можна використовувати і для інших предметів, записуючи, наприклад, правила української мови, малюючи схеми, що відображають процес або хід подій, фізичні закони тощо.
4. Не забувайте робити перерви. Позаймавшись годину-півтори, відпочиньте протягом 10 хвилин. Ефективний відпочинок підвищить вашу працездатність.
Контактний телефон:0663875563
e-mail: marinaqarkusha@gmail.com
http://profi.dcz.gov.ua/about/